پردیس سامیت رویدادی از جنس شبکه سازی و آموزش با چاشنی خلاقیت و نوآوری است

رییس مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس می گوید نیاز ارتباط و شبکه‌سازی میان اجزاء اکوسیستم استارتاپی کشور باعث ایجاد پردیس سامیت شده است، رویدادی که با خلاقیت و نوآوری در 5 دوره گذشته، روند رو به رشدی برای دستیابی به اهدافش داشته است. این رویداد امسال هم 7 و 8 بهمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، در فضای استارتاپی کشور عده‌ای برگزارکننده رویداد کارآفرینی هستند، عده‌ای دیگر مربی کارآفرینی و افرادی نیز در شتاب‌دهنده‌ها و فضاهای کار اشتراکی فعالیت می‌کنند. هرکدام از این اجزا به نحوی به فضای کارآفرینی گره خورده‌اند و برای پیشرفت این اکوسیستم تلاش می کنند. با تمام مشکلات موجود، این افراد با چالش‌ها و سختی‌های کار خود به اکوسیستم کارآفرینی کشور کمک شایانی کرده‌اند.

پس از برگزاری پنجمین دوره برگزاری این رویداد در پارک فناوری پردیس با مهدی عظیمیان رییس مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس به گفتگو نشستیم تا درباره این رویداد و چشم انداز آینده آن بیشتر آشنا شویم.

پردیس سامیت رویدادی برای شبکه سازی و تقویت اکوسیستم استارتاپی

به گفته مهدی عظیمیان رویداد پردیس سامیت با هدف آشنایی و هم‌افزایی اجزا و عناصر زیست‌بوم استارتاپی کشور، توسط مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس طراحی شده است. مدیران شتابدهنده‌‌های نوآوری، مدیران فضاهای کار اشتراکی (کوورکینگ اسپیس ها) و برگزارکنندگان رویدادهای کارآفرینی در این دورهمی گرد هم آمده و تجارب خود را به اشتراک گذاشته و از چالش‌ها و مشکلات فعلی فضای کارآفرینی و نوآوری کشور سخن می‌گویند.

او افزود: ایجاد ارتباط و همکاری نزدیک بین این نهادهای مستقل و البته تاثیرگذار، به رشد اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری کمک می‌کند و در این راستا از سال ۱۳۹۷ رویداد پردیس سامیت توسط مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس طراحی و برگزار شده است. امسال هم پنجمین رویداد پردیس سامیت به شیوه‌ای جذاب و متنوع برگزار شد.

عظیمیان می گوید مرکز شتابدهی نوآوری از سال ۹۳ تا کنون متولی سازماندهی و حمایت از بخش‌هایی از اکوسیستم استارتاپی کشور از جمله شتابدهنده های نوآوری، فضاهای کار اشتراکی و برگزار کنندگان رویدادهای کارآفرینی است. ما در مرکز شتابدهی نوآوری احساس کردیم که این بخش ها چه درون خودشان و چه در ارتباط با بخش‌های دیگر ارتباطات خوب و سازماندهی شده ندارند.

او معتقد است اگر می خواهیم اکوسیستم کارآفرینی موفقی داشته باشیم، هیچ چیز مهمتر از ارتباط موثر و خوب میان این سه جزء نیست، زیرا چرخ دنده های اصلی اکوسیستم استارتاپی این سه جزء هستند. این اجزاء در صورتی که با هم هماهنگ باشند، قطعا اکوسیستم عملکرد بهتری خواهد داشت. ما در پارک فناوری پردیس، رویداد پردیس سامیت را پایه گذاری و برای رشد این اکوسیستم برنامه ریزی کردیم.

ارتباط صنعت و اکوسیستم استارتاپی، کمبودی که در پردیس سامیت 2022 به آن پرداخته شد

رییس مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس می گوید شاکله و بنیاد اصلی تشکیل دهنده پردیس سامیت همان سه جزء مدیران شتابدهنده ها، مدیران فضاهای کار اشتراکی و برگزارکنندگان رویدادهای کارآفرینی هستند. دوره اول و دوم پردیس سامیت با حضور این افراد برگزار شد، اما کم کم و با به بلوغ رسیدن رویداد پردیس سامیت حضور بازیگران جدید در این ایونت احساس و از دوره سوم حضور استارتاپ ها نیز در پردیس سامیت آغاز شد.

عظیمیان افزود: با ادامه روند بلوغ پردیس سامیت، در دوره چهارم برگزاری این رویداد، مدیران صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر (وی سی ها) نیز به این رویداد اضافه شدند و سال گذشته دورهمی سالانه خودشان را در کنار رویداد پردیس سامیت برگزار کردند و در رویداد حضور پیدا کردند و در پنجمین دوره پردیس سامیت نیز این اتفاق رقم خورد.

او تصریح کرد: ما در پنجمین دوره برگزاری پردیس سامیت تم‌جدیدی به رویداد دادیم و آن ارتباط صنعت و اکوسیستم استارتاپی کشور بود، موضوعی که در دوره های قبل و برنامه های قبلی، خلا آن احساس می شد.

عظیمیان تاکید کرد: ما احساس کردیم ارتباط میان صنعت و اکوسیستم استارتاپی کشور نیازمند سازماندهی است و پردیس سامیت می تواند نقطه آغازی برای این کار باشد. ما می‌خواستیم نیازها و دغدغه های هر دو طرف را به گوش یکدیگر برسانیم و تقویت کننده ارتباط این دو بخش باشیم.

او گفت: ما به دنبال این بودیم که رابطه میان صنعت و اکوسیستم استارتاپی کشور را بهبود ببخشیم موضوعی که در سال‌های گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته بود. ما به دنبال این بودیم که افراد حاضر در رویداد از چالش ها و راهکارهای ارائه شده برای ارتباط میان صنعت و اکوسیستم استارتاپی به نحو احسن استفاده کنند، تا ضمن برطرف شدن کمبودها، فرصت های جدید همکاری نیز شناسایی شود.

بازیگران رویداد پردیس سامیت هر سال بیشتر می شوند

رییس مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس می گوید برنامه اصلی ما این است که برای ادوار آتی پردیس سامیت، علاوه بر حفظ بازیگران فعلی این رویداد، بازیگران جدیدی را به آن اضافه کنیم. ما معتقدیم اکوسیستم استارتاپی کشور بازیگران دیگری نیز دارد که از نظر ما دچار مساله هستند.

عظیمیان با اشاره به ضعف فعلی در زمینه همکاری شرکتهای دانش بنیان با بازیگران اکوسیستم استارتاپی کشور گفت: ارتباط میان شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها و مراکز شتابدهنده قابلیت رشد و شکوفایی بیشتری دارد و شرکت‌های دانش بنیان، ظرفیت‌های فراوانی برای نقش آفرینی در اکوسیستم استارتاپی کشور دارند.

او تاکید کرد: ما در پردیس سامیت به دنبال شناسایی این ظرفیت ها و در نهایت گسترش شبکه به وجود آمده هستیم تا بتوانیم محتوا، انتقال تجربه و شبکه سازی بهتر و بیشتر را برای اعضای فعال این اکوسیستم آماده کنیم.

کرونا در دو سال گذشته حریف پردیس سامیت نبوده است

رییس مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس می گوید فلسفه وجودی و اصالت پردیس سامیت، شبکه سازی میان اجزای اکوسیستم استارتاپی کشور است، بنابراین حضور فیزیکی افراد در این رویداد بسیار مهم و حیاتی است. ما در دو سال گذشته حتی با وجود کرونا رویداد را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت حضوری برگزار کردیم، زیرا شبکه سازی و ارتباط موثر و ارائه محتواهای تدارک دیده شده در رویداد، تنها با حضور فیزیکی افراد در کنار هم شکل می گیرد.

عظیمیان افزود: ما می توانستیم این رویداد را به صورت مجازی و با هزینه های بسیار کمتری انجام دهیم، اما ارزش رویداد پردیس سامیت زمانی مشخص می‌شود که افراد کنار هم جمع شوند زیرا پردیس سامیت با ارتباط زنده است. سال گذشته در بحبوحه کرونا رویداد پردیس سامیت را در کمپ های مستقر شده در فضای آزاد پارک برگزار کردیم و امسال هم با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی این رویداد به صورت حضوری برگزار شد.

معرفی بازیگران برتر اکوسیستم استارتاپی کشور در پردیس سامیت

مهدی عظیمیان گفت: ما در دوره سوم پردیس سامیت نظرسنجی رویدادهای برتر کارآفرینی را داشتیم. در دوره گذشته و جاری پردیس سامیت نیز نظرسنجی انتخاب برترین فضاهای کار اشتراکی را به رویداد اضافه کردیم.

او افزود: فضاهای کار اشتراکی یکی از اعضای مهم اکوسیستم استارتاپی کشور هستند و هم اکنون ۲۰ فضای کار اشتراکی فعال در کشور وجود دارند که عضو مرکز شتابدهی نوآوری هستند. ما می خواهیم افرادی که از این مراکز سرویس و خدمات می گیرند درباره کمیت و کیفیت خدمات ارائه شده نظر بدهند و با استفاده از نظرات آنها بتوانیم رتبه بندی فضاهای کار اشتراکی را مشخص کنیم.

او تاکید کرد: در نظر داریم در دوره‌های بعدی ارزیابی شتاب دهنده های نوآوری را هم توسط دریافت کنندگان خدمات این شتابدهنده ها یعنی استارتاپ هایی که در این شتابدهنده ها حضور دارند انجام دهیم. همچنین ان شاالله با بهبود شرایط کرونا و برگزاری طبیعی رویدادهای کارآفرینی در کشور، ارزیابی مجدد این رویدادها را نیز در برنامه خواهیم داشت.

عظیمیان در پایان گفت: تمام تلاش ما در مرکز شتابدهی نوآوری این است که به سهم خودمان، نقش موثری در تقویت اکوسیستم استارتاپی کشور داشته باشیم. ما می خواهیم همه بازیگران این اکوسیستم از کارآفرینان، شتاب دهنده ها، فضاهای کار اشتراکی، وی سی ها، دانشگاه ها و دولت در کنار هم به درستی نقش خود را ایفا کنند تا با رفع کمبودها و نیازهای یکدیگر، در نهایت به رشد اقتصاد دانش بنیان کشور کمک کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.